D Vitamini Gıda Takviyesi Reçetesiz Alınır mı?

D Vitamini Gıda Takviyesi Reçetesiz Alınır mı?

Gün içerisinde yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon problemleri gibi sorunlar ile başa çıkmaya çalışanların ilk tercihleri arasında D vitamini gıda takviyesi yer alıyor. D vitamini vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra kişinin kendini daha dinç hissetmesini de sağlıyor. Pekiş bu d vitamini gıda takviyesi reçetesiz alınır mı?

Vücudun İhtiyacı D Vitamini

D Vitamini Gıda Takviyesi Reçetesiz Alınır mı?

Sağlıklı bir bireyin gün içerisinde yeteri miktarda Güneş ışığı ya da D vitamini içeren meyveler ile vücuduna ihtiyacı olan vitamin desteğini vermesi gerekiyor. Gün içerisinde yeterince D vitamini alamayan ve vitamin eksikliğine bağlı olarak yorgunluk sorunu ile karşılaşan kişilerin ise ek gıda takviyeleri ile vücuduna ihtiyacı olan D vitaminini vermesi gerekiyor.

D Vitamini Gıda Takviyesi Reçetesiz Alınır mı?

Vitamin takviyeleri her ne kadar ilk bakışta bir ilaç kadar sağlığı etkileyen ürünler olarak görülmese de kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Reçetesiz D vitamini gıda takviyesi ürünleri birçok kişi tarafından tercih edilirken, yüksek dozda D vitamini içeren ürünler yalnızca reçete ile alınabiliyor. Ancak Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olarak Ersağ Takviye Edici Gıdalar arasında her alan bazı ürünlere gözden geçirebilirsiniz ve gönül rahatlığıyla bu takviye edici gıdaları kullanabilirsiniz. Bu Ersağ takviye edici gıdaları kullanmadan önce hekiminize başvurmanızda fayda vardır.

D Vitamini Eksikliği Yaşayanlar

D vitamini eksikliği yaşayan kişilerde farklı birçok sorun görülürken, yüksek dozda D vitamini tüketen kişilerde de kalsiyum seviyesinin anormal seviyelere yükselmesine bağlı olarak böbreklerde kalsiyum çökmesi gibi rahatsızlıklar görülebiliyor.

D vitamini gıda takviyesi kullanmak isteyen bireylerin, öncelikle kan testi ve çeşitli muayeneler yaptırdıktan sonra ihtiyacı olan D vitamini seviyesini belirlemesi gerekiyor. Kişinin ihtiyacından daha yüksek dozda D vitamini tüketmemek için kullandığı gıda takviyesinin D vitamini oranına da dikkat etmesi gerekiyor.

Reçetesiz D Vitamini Almak İsteyenler

Reçetesiz D vitamini almak isteyen kişilerin tercih edebileceği farklı aromalarda üretilmiş birçok gıda takviyesi bulunuyor. Reçetesiz satılan D vitamini gıda takviyelerinin vitamin seviyesi ortalama yaştaki bir bireyin günlük D vitamini ihtiyacına göre günde 3 hap tüketilecek şekilde ayarlanmıştır.

Daha yüksek dozda D vitaminine ihtiyacı olan bireyler için ise kalçadan enjeksiyon şeklinde alabileceği D vitamini takviyeleri bulunuyor. Ancak bu ürünler sadece reçete ile verilmekte ve eczanelerden satın alınabilmektedir. D vitamini takviyesinin vücutta emilimini arttırmak için bu hapların yağlı yemekler ile birlikte tüketilmesi önerilmektedir.

Bazı Takviye Edici Gıdalar Aşağıdadır;

X