Gıda Takviyeleri Ne Zaman Alınmalıdır ?

Gıda Takviyeleri Ne Zaman Alınmalıdır ?

Gıda takviyeleri ne zaman alınmalıdır? Konusu oldukça önemlidir. Gıda takviyeleri özenli ve dikkatli kullanılmaları açısından ilaçlara benzetilebilir.

Gıda Takviyeleri Ne Zaman Alınmalıdır ?

Fakat bazı vitaminler aç karna alındığında iyi emilirken bazıları ise tok karna alındığında daha iyi emilmektedir. Bazı vitaminler daha dinç olmayı sağlarken bazı vitaminler ise sakinleştirici ve yatıştırıcı etki göstererek daha kolay uyumayı sağlamaktadır.

Tüm bunlara ek olarak gıda takviyeleri içerisinde bulunan maddeler ile alınan farklı ilaçlar içerisindeki maddelerin etkileşime girip yan etki oluşturması da gerçekleşebilir. Bu sebeple vücudun ihtiyaç duyduğu takviyeleri doğru bir şekilde kullanabilmek için bir doktor veya diyetisyene başvurulmalıdır.

Bazı gıda takviyeleri aç karna alınırken bazıları ise tok karnına alınmalıdır. Bazıları günün erken saatlerinde alınması gerekiyorken bazıları ise günün bittiği akşam saatlerinde alınmalıdır.

Ersağ Gıda Takviyeleri Ne Zaman Alınmalıdır?

Ersağ gıda takviyeleri ne zaman alınmalıdır? Sabah vaktinde mi, akşam vaktin de mi alınmalıdır? Ürünlerin etkilerinin tam olarak ortaya çıkarılabilmesi ve üst düzey fayda sağlanabilmesi için bu soruların cevaplarından emin olmak gerekmektedir.

Sabah vakitlerinde aç karnına alınması gereken Ersağ gıda takviyeleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

  • Ersağ B vitamin kompleksienerji seviyesini artırdığı için sabah saatlerinde alınmalıdır.
  • Ersağ C vitamini kapsül; B12, Çinko, A ve E vitaminleriyle beraber alındığında etki gösterir.
  • Ersağ Ginsenguyku kaçırma özelliği olduğu için sabah saatlerinde alınmalıdır.
  • Demirbu vitamin takviyesi ile birlikte Kalsiyum, Manganez, Çinko ve E vitamini içeren takviyeler asla alınmamalıdır.

Öğle vakitlerinde yemekle birlikte alınması gereken Ersağ gıda takviyeleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

  • Ersağ Kalsiyum, Magnezyum, Çinko, D Vitamini; ile vücudun ihtiyaç duyduğu çinko miktarı karşılanabilir. Çinko, B9, Bakır ve Demir ile alınmamalıdır.
  • E ve A vitamini de öğle vakti yemekle alınabilir.

Akşam vakitlerinde aç karnına birlikte alınması gereken Ersağ gıda takviyeleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

  • Magnezyum; kalsiyum ile birlikte alınırsa emilimi artar. Magnezyum içeren Ersağ Kalsiyum, Magnezyum, Çinko, D Vitaminini güvenle kullanılabilir.

Akşam vakitlerinde yemekle birlikte alınması gereken Ersağ gıda takviyeleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

Ne Kadar Süre Boyunca Gıda Takviyesi Kullanılabilir?

Ersağ gıda takviyeleri ne zaman alınmalıdır? Sorusunun yanı sıra “Ne kadar süre kullanılmalıdır?” sorusu da sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Ne Kadar Süre Boyunca Gıda Takviyesi Kullanılabilir?

Bu sorunun cevabı ise kullanılan gıda takviyesinin ne olduğuna ve kullanan kişinin özelliklerine göre değişmektedir. Bu durumları belirlemesi gereken kişiler ise uzmanlardır.

Bunların yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer konu; kolaylıkla alınabilecek gıda takviyelerini dahi kullanırken belirli bir süre ara verilmesi gerekmektedir. Bu süre bir aya yakın bir zaman dilimini içerebilir.

X