Hangi Durumlarda Gıda Takviyesi Bırakılmalı

Hangi Durumlarda Gıda Takviyesi Bırakılmalıdır?

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için aldığımız besinler yetersiz geldiği zaman dışarıdan gıda takviyesi alırız. Bu şekilde vücudumuzun temel sistemi olan bağışıklık sistemini dinç tutmuş oluruz. Yabancı maddeler ve virüsler ile mücadele gücünü arttırırız.

Hangi Durumlarda Gıda Takviyesi Bırakılmalıdır?

Ancak dışarıdan aldığımız gıda takviyelerini çok iyi analiz etmeli, araştırmalı ve bir sağlık danışmanı nezdinde almalıyız. Çünkü vücudumuzun ne tür bir içeriğe ihtiyacını olduğunu bilemeyebiliriz. Ya da o gıda takviyesinin içinde bulunan bazı besinlere ihtiyacımız olmadığı için bize çok fazla gelebilir. Bu yüzden gerçek ihtiyacımız olan ürünü almalıyız. Biliyorsunuz ki besin takviyeleri birer ilaç değildir.

Gıda Takviyesi Ne Zaman Gerekli ve Nasıl Tüketilmelidir?

Gıda Takviyesi Ne Zaman Gerekli ve Nasıl Tüketilmelidir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudu dinç tutmak için zaten belli başlı vitamin ve mineral içeren ürünler bulunur. Bunların dışında ki ürünler mutlaka doktor eşliğinde belirlenmeli ve kullanılmalıdır. Gıda takviyesi seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Ürünün içerdiği vitamin ve mineral değeri, günlük ihtiyacının % 100’ünü geçmemesi gerekmektedir. Yani hiçbir şekilde bu ürünleri yüksek dozda kullanmamak gerekir. Ürünü aşırı bir şekilde kullanmak vücuda iyi gelmek yerine zarar getirecektir.

Gıda Takviyeleri Sürekli Tüketilmeli mi?

Gıda Takviyeleri Sürekli Tüketilmeli mi?

Gıda takviyelerini bağışıklık sistemimize destek olması için tüketiyoruz. Peki, hangi durumlarda gıda takviyesi bırakılmalıdır? Yani bu takviyeleri ömür boyu mu kullanmak gerekir? Hayır tabi ki. Gıda takviyeleri, besin ya da bazı ilaçlar gibi yaşamımız boyunca bize gerekli olan ürünler değildir. Bu yüzden ihtiyacımızın giderildiğini düşündüğümüz an bırakabiliriz.

Diyet Yaparken Gıda Takviyesi Alınır mı ?

Aynı şekilde bu ürünleri bir diyet programına da dahil edemeyiz. Sırf gıda takviyesi alarak, besinleri aksatarak hayatımızı idame ettiremeyiz. Gün içerisinde kullandığımız gıda takviyeleri sadece geçici çözümler sunduğu için normal besinleri mutlaka tüketmemiz gerektiğini unutmayalım.

Diyet Yaparken Gıda Takviyesi Alınır mı ?

Günlük ihtiyacımız olan besin değerini takip edebilmek için RDA göstergesini bilmemiz gerekir. Ancak RDA değerlerinin yaş, cinsiyet ve özel durumlara göre değiştiğini de unutmayalım. Tükettiğimiz besinlerin yapısını bilir ve günlük tüketimimizi takip edersek, gıda takviyesine ihtiyaç duyup duymadığımızı çok rahat bir şekilde belirleyebiliriz. Bu durumda da gerekirse gıda takviyesi kullanarak bu açığı kapatırız.

X