Kimler Gıda Takviyesi Kullanmamalı

Kimler Gıda Takviyelerini Kullanmamalıdır

Kimler Gıda Takviyelerini Kullanmamalıdır

Gıda takviyeleri vücudumuzda eksikliğini hissettiğimiz vitamin, mineral, aminoasit ve esansiyel yağ formlarını kısa sürede vücudumuza alarak kendimizi zinde ve formda hissetmemizi sağlayan ürünlerdir. Özellikle yoğun tempoda çalışan iş insanlarının, diyet yapanların, bazı hasta gruplarının ve sporcuların sıklıkla kullandığı gıda takviye ürünleri, günlük hayatlarının vazgeçilmez parçası haline gelmiştir.

Doğal Gıda Takviyeleri

Tıp insanlarımız vücudun yapı taşları olan vitamin, mineral, amino asit vb. ürünlerin vücuduna alınımında ilk olarak doğal ürün gruplarını tercih etse de bunun olamadığı durumlarda kapsül, jel, tablet veya sıvı hallerde bulunan bu yardımcı gıda takviyelerinden destek almaktadırlar.

Doğal Gıda Takviyeleri

Bu ürünlerin ticari amaçlarla üretilmesi yasak olduğundan dolayı bu ürünler mutlaka tıbbi laboratuvarlarda ve uygunluğu belirtilen içeriklerde hazırlanmalıdır. Ayrıca bu ürünler kullanılmadan önce doktorunuza danışmanız gereklidir. Kimler Gıda Takviyesi Kullanmamalı

Peki bu takviye edici gıdaları herkes kullanabilir mi?

Tabii ki, hayır.

Gıda takviyelerini kullanmak için öncelikle doktorunuzun gerekli testleri yapıp, uygun görmesi gereklidir.

Peki bu takviye edici gıdaları herkes kullanabilir mi?

Kronik kalp rahatsızlığı olan kişilerin kullandıkları ilaçlar göz önünde bulundurarak hekim tavsiyesi olmadan gıda takviyelerini kullanmaları önerilmez.

Kolesterol ve diyabet hastalarının gıda takviyeleri kullanımından ziyade dengeli beslenme yapmaları önerilmektedir. Çünkü bu hastaların kullandıkları ilaçlar ileri dönemde sindirim sistemi hastalıkları ile beraber kalp damar sağlığına etki eden hastalıkları da doğurmaktadır.

Hamilelerin ve anne olmak isteyen kadınların kullandığı bazı multi-vitaminler ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak bunların kullanım süresi ve sıklığı bir uzman tarafından belirlenmelidir. Aksi takdirde etken maddeler birbirleri ile etkileşim yapabilir ve hem anne sağlığı hem de bebek sağlığına olumsuz etki yaratabilirler.

Kanser Tedavisi için Gıda Takviyeleri

Kanser tedavisi gören kişilerin alternatif tıp adı altında hap, kapsül ve tabletleri kullanmaları önerilmemektedir. Ülkelerinin yetkili birimleri tarafından onaylı ürünler uygun doz ve sıklıklarda doktor kontrolünde kullanılabilir.

Kanser Tedavisi için Gıda Takviyeleri

Sporcular vücuttaki kas yoğunluğunu arttırabilmek ve vücutta birikmiş ödemi atmak için gıda takviyesi kullanımına başvurmaktadırlar. Ancak buradaki önemli nokta asla merdiven altı diye tabir edilen ürün grupları kullanılmamalı, mutlaka sağlık bakanlığı onayı olan ürünler kullanılmalıdır ve Ersağ Gıda Takviyeleri TC Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır. Aksi takdirde yoğun tempo ve stresle birleşen kalitesiz ürünler kalp krizi, felç gibi istenmeyen sorunları doğurmaktadır.

Doğuştan bağışıklık problemi bulunan hastalarda gıda takviyelerinin kullanımı doktor tavsiyesine bağlıdır.

Gıda takviyeleri asla rastgele bir şekilde kullanılmamalı dengeli beslenme programına ek olacak şekilde bir hekim veya diyetisyen tarafından takibi yapılarak kullanılmalıdır.

X