Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Gıda Takviyesi Zararlı mı ?

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Gıda Takviyesi Zararlı mı ?

Safra kesesi ameliyatı geçiren kişinin uygulaması gereken katı bir diyet bulunmuyor. Ancak ameliyatın olunmasından sonraki bir hafta içerisinde gaz yapıcı yiyecekler olan bakliyat, süt ve süt ürünleri, kızartmalar, hazır gıdalar, gazlı içeceklerden uzak durmak gerekecektir.

Safra Kesesi Ameliyatı Olan Kişiye Katı Diyet Uygulanmaz

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Gıda Takviyesi Zararlı mı ?

Öğünlerin sık aralıklarla yenilip, porsiyonların küçültülmesi hastanın yararına olacaktır.  Bir ay müddetle sindirilmesi zor olan ve yoğun safraya ihtiyaç duyulacak proteince zengin gıdalar, yağlı yiyecekler ve çikolatadan sakınılmalıdır.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Gıda Takviyesi Zararlı mı ?

Ameliyattan sonraki ilk bir ay içerisinde safra kesesi olmayan vücut kendini tolere eder.  Şöyle ki; karaciğerin ürettiği safra direkt olarak oniki parmak bağırsağına akacaktır. Ondan sonraki süreçte dikkat edilecek katı kurallar yoktur.

Safra ameliyatı sonrasında kullanılmasını önerebileceğimiz ürünlerden bir tanesi enginardır. Enginar, karaciğer koruyucu ve kolesterol düşürücü olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan cynarin maddesi, karaciğer enzimlerini düzenlemektedir.

Enginar takviye edici gıda sayesinde, karaciğer safra asidi üretecek içeriğindeki etken maddeler sindirimi kolaylaştırmaktadır. Enginar ayrıca karın gazlarını ve dolgunluk hissini azaltarak, ameliyat sonrasında vücutta oluşan rahatsızlık hissiyatını yok edecektir. Safra kesesinin alınmasıyla vücutta alkol, yağ ve nikotin karaciğerde depolanmaya başlayacaktır.

Peki Enginar Yaprağı ?

Enginar yaprağı da vücut için zararlı olan bu maddelerin vücuttan atılması için yardımcı olacaktır.

Vücuttaki protein ve nişasta sindirimi; toksik madde ve patojenleri atmak için safra asidine ihtiyaç vardır. Safra asidinin yeterince salgılanmaması, bağırsaklarda yağların birikmesi ve toksik etki göstermesine sebep olur.

Safrayı takviye edeci gıdaların alınması, vücudun savunma sistemini harekete geçirerek zararlı bakterilerin üremesini engeller. Takviye edici gıdaların vücut için zararı yoktur, ancak önerilen dozun aşılmaması gereklidir.

X